MOTORSİKLETLİ SALDIRI BİLİM ADAMININ SONUNU GETİRDİ

İran’ın başşehrş Tahran’da bombalı saldırı şoku yaşanıyorç Tahran Üniversitesi ne çok yakın bir noktada yapılan mıknatıslı bomba saldırısında bir profesör ölürken, iki kişi de yaralandı. Saldırının sorumlusunun israil olduğu bildiriliyor.

Profesör Mustafa Ahmedi-Ruşen’in haraket halindeki aracına, motorsiklet kullanan bir ajan yapışkan  bomba yapıştırarak uzaklaştı.

Saldırıda nükleer bilim insanı olan Ahmedi-Ruşen ölürken 2 kişi de yaralandı.

İRAN : Tek Sorumlu israil

Tahran Vali Yardımcısı Sefer Ali Baratlo bombalı saldırının İsrail’in biliminsanlarımıza  karşı gerçekleştirdiği yeni bir saldırı olduğunu söyledi.

Saldırıda öldürülen 32 yaşındaki nükleer fizikçi Ahmedi Ruşen, İsfahan’daki Natanz nükleer tesislerinde uranyum zenginleştirilmesi departmanında çalışıyordu.

ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE BENZER SALDIRI
İran’ın tanınmış nükleer bilimadamlarından Macid Şahriri 11 Ocak 2010 yılında benzer bir yöntemle öldürülmüştü. Şahriri otomobiliyle sehir halindeyken, bir motorsikletlinin aracına mıknatıslı bir bombayı yapıştırması sonucu hayatını kaybetmişti. İran saldırının Şahriri’nin ölüm yıldönümüne gelmesine dikkat çekti.

İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Feridun Abbasi Davani de benzer bir saldırıdan kurtulmayı başardı.

Yine Ocak 2010 tarihinde başka bir İranlı nükleer fizikçi olan Mesud Ali Muhammedi başkent Tahran’da bombalı saldırıda öldürülmüştü.

Genel kategorisine gönderildi | , , , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Beltaş ile Merkit yarış dışı kaldı..

33. Dakar Rallisi’ne 5. gün mücadelesiyle devam edilirken, Dakar Türk Takımı’nda Selçuk Bektaş ile Kemal Merkit teknik sorunlar nedeniyle yarış dışı kaldılar.

Dünyanın en zorlu rallisi olarak gösterilen ve Arjantin, Şili ile Peru topraklarında gerçekleştirilen organizasyonda, Selçuk Bektaş’ın 4. özel etap finişine 50 kilometre kala motosikletinde yaşadığı radyatör arızası nedeniyle yarışı bırakmak zorunda kaldığı duyuruldu.

Dakar Rallisi’nin 5. etabında ise Çöl Kaplanı lakaplı Türk sporcu Kemal Merkit’in mekanik arıza sebebiyle yarış dışı kaldığı bildirildi. Motorunda yaşadığı sorunu çözemeyen Kemal Merkit’in, organizasyon helikopteri ile Fiambala kamp alanına geldiği ifade edildi.

Öte yandan, Dakar Türk Takımı’ndan yarışa devam eden tek isim olan Şakir Şenkalaycı, rallide Türk bayrağını taşımaya devam ediyor. Chilecito-Fiambala arasında gerçekleştirilen 5. gün etabını Şakir Şenkalaycı’nın 14.40,04′lük zamanıyla 57. sırada tamamladığı aktarıldı.

Rallinin 6. gününde sporcular, 394 kilometresi yol, 247 kilometresi ise özel etap ola Fiambala-Copiapo parkurunu geçmeye çalışacaklar.

Genel kategorisine gönderildi | , , , , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Dakar Rallisi’ne Kar Engeli..

33. Dakar Rallisi’nin 6. etabı, yoğun kar yağışı nedeniyle iptal edildi..

Arjantin, Şili ve Peru olmak üzere3 ülkede gerçekleştirilen organizasyonun 6. etabının, yoğunyağmur ve kar yağışı nedeniyle iptal edildiği bildirildi.

Yarışçıların güvenliği açısından etabın iptal edildiği, ilk kez bir Dakar Yarışı’nda kar yüzünden böyle bir durumun yaşandığı ifade edildi. Yarışçıların 4 bin 700 metredeki sınırın kapanması üzerine alternatif bir yolla Capiapo’ya geçecekleri açıklandı.

Genel kategorisine gönderildi | , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Elektrik Değil Cep Telefonu Çarpıyor!

 
Türkiye’de cep telefonu faturaları elektrik faturalarını geçti. Bir evde cep telefonları için ayda yaklaşık 80 TL, elektriğe 50 TL ödeniyor.
 

Çarpıcı rakamları Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız Meclis’te açıkladı.

Bakan Yıldız, şöyle konuştu:

“62 milyon cep abonesi var. 106 milyon Türkiye’ye cep telefonu girmiş. Elektrik dağıtım cirosu 26 milyar, cep telefonunda 22 milyarın biraz üzerinde… 1 yılda 149 milyar liralık konuşma yapılıyor. Günde 90 milyon ciro yapan cep firmaları var, yılda 149 milyon SMS atılıyor. Elektrik için mesken başına ortalama 50 buçuk lira ödeniyor. Cep telefonu ise kişi başı 21 TL civarında. Bir hanede yaklaşık 80 TL cep telefonu kullanılıyor. Bu ciro elektrik gibi temel ihtiyaç maddesini geçiyor.” 

Genel kategorisine gönderildi | , , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Türkiye Dünya Liderliğine Oturdu

 
Türk ekonomisi üçüncü çeyrekte yüzde 8.2 büyüdü. Ekonominin büyüklüğü 1.2 trilyonu geçti. Kişi başına düşen milli gelir 11 bin dolar oldu.
 

Dünya ekonomilerinin krizde tek tek havlu attığı, Avrupa’nın dağılma aşamasına geldiği bu günlerde Türkiye ekonomisi büyüme performansıyla kıskandırıyor.

Türk ekonomisi son çeyrekte yüzde 8.2 büyüyerek Çin’den sonra dünyanın en hızlı büyüyen ikinci ekonomisi oldu. İlk 9 ayda ise yüzde 9.6′lık büyümeyle dünya şampiyonluğuna çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, 2011′in üçüncü çeyreğinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) bir önceki yıla göre yüzde 8.2 arttı.

Büyümeye özel tüketimin katkısı yüzde 4.7, hanehalkı özel tüketiminin katkısı da yüzde 3.1 oldu. Türkiye ekonomisinde tüm sektörlerde büyüme gözlendi.

En fazla büyüyen sektörler mali aracı kuruluşların faaliyetleri (yüzde 15.8), inşaat (yüzde 10.6), ulaştırma, depolama ve haberleşme (yüzde 9.7), toptan ve perakende ticaret (yüzde 9.6) oldu.

8 ÇEYREKTİR BÜYÜYORUZ

Türkiye ekonomisi son 8 çeyrektir kesintisiz büyüme gösteriyor. 2009′da üç çeyrek küçüldükten sonra başarılı performansla tekrar büyümeye geçen Türk ekonomisi 2009′un son çeyreğinden bu yana büyüyor. Ekonomi birinci çeyrekte yüzde 12, ikinci çeyrekte yüzde 8.8 büyümüştü.

Kişi başı milli gelir 11 bin dolara dayandı

Eylül itibarıyla son bir yılda GSYH 1 trilyon 255 milyar liraya ulaştı. Dolar cinsinden GSYH ise 784.3 milyar dolar oldu. Buna göre, son 1 yıllık dönemde kişi başına düşen milli gelir cari fiyatlarla 17 bin 21 TL, dolar cinsinden 10 bin 761 dolar olarak gerçekleşti. Son 1 yıllık dönem, 2009 yılının 4. çeyreği ile 2010 yılının 3. çeyreğini kapsayan 4 çeyreklik dönemle karşılaştırıldığında kişi başına milli gelir TL cinsinden 2 bin 636 TL, dolar cinsinden ise bin 239 dolar artış gösterdi. Hesaplamalarda TÜİK’in Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Verileri çerçevesinde 2010 yılı için açıkladığı 73 milyon 722 bin 988 kişilik nüfus esas alındı.

Hangi sektör ne kadar büyüdü?
Sektör…………………………………3. çeyrek……9 aylık
Tarım…………………………………….. 4.5………..5.3
Sanayi…………………………………… 8.4………… 10
İmalat sanayisi……………………… 8.9………10.4
Hizmet…………………………………… 9.8……… 10.4
İnşaat…………………………………….10.6………12.7
Toptan ve perakende ticaret…. 9.6……… 13.6
Ulaştırma ve haberleşme…….. 9.7………..11.6
Mali aracıların faaliyetleri……… 15.8……… 13.1
Konut sahipliği……………………… 1.4………..1.8
Eğitim……………………………………. 7.8……….. 5.5
Sektörler toplamı…………………… 15.9………16.2
Dolaylı ölçülen mali aracılık hiz… 7……… 12.9
Gayri Safi Yurtiçi Hasıla…………… 8.2………..9.6

İSTANBUL HABER AJANSI

Genel kategorisine gönderildi | , , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Türkiye 3. Çeyrekte 8,2 Büyüdü

 
TÜİK, Türkiye ekonomisinin 2011 yılı üçüncü döneminde yüzde 8,2 büyüdüğünü açıkladı.
 

Türkiye İstatistik Kurumu, 2011 yılı üçüncü döneme ilişkin Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerini açıkladı.

Buna göre, üretim yöntemiyle hesaplanan gayri safi yurtiçi hasıla tahmininde, 2011 yılı üçüncü üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre cari fiyatlarla gayri safi yurt içi hasıla yüzde 17,4′lük artışla 348 milyar 802 milyon lira oldu.

Sabit fiyatlarla ise bu dönemde ekonomi, yüzde 8,2′lik büyümeyle 31 milyar 29 milyon lira oldu.

Takvim etkisinden arındırılmış sabit fiyatlarla GSYH 2011 yılı üçüncü üç aylık döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7′lik artış gösterirken, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH değeri bir önceki döneme göre yüzde 1,7 arttı. 

İSTANBUL HABER AJANSI

Genel kategorisine gönderildi | , ile etiketlendi | Yorum bırakın

PKK’nın Hac ve Umre Hizmetleri

 
Polis raporu, Avrupa kolunun PKK’ya hac ve umre organizasyonu düzenleyerek para aktardığını ortaya çıkardı.
 

PKK’nın mali yapısı, Antalya’da 3. kez düzenlenen ‘Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu’nda günışığına çıktı.

Akşam’dan Soner Arıkanoğlu’nun haberine göre;Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ile Polis Akademisi Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi (UTSAM) sempozyumda PKK’nın finans kaynaklarına ilişkin iki ayrı sunum yapıldı.

İşte o sunumlardan çarpıcı bilgiler:

BEŞ BİN MİLİTANA 150 MİLYON $

PKK dağ kadrosundaki 5 bin militanın masraflarıyla silah ve mühimmat için her yıl yaklaşık 150 milyon dolar harcıyor.

GİZLİ HESAP

Yıllık giderler dışındaki gelirler, örgütün üst düzey yöneticilerinin gizli hesaplarında tutuluyor.

20 MİLYON EURO

PKK’nın her yıl Avrupa’da sadece yasal yollardan topladığı para 20 milyon euro. Örgütün Avrupa’daki finans faaliyetleri, Avrupa Kürt Demokratik Toplum Koordinasyonu tarafından yürütülüyor.

HAC VE UMRE ORGANİZASYONU

PKK’ya bağlı Almanya merkezli Kürdistan İslam Toplumu (CİK) örgüte mali destek sağlayabilmek için hac ve umre organizasyonları düzenliyor. Resmi web sayfası bulunan CİK, bu faaliyetine ilişkin duyuruları internet sitesinden Türkçe, Kürtçe ve Almanca dillerinde yayınlıyor. Son iki yıldır düzenlenen hacorganizasyonunun video görüntüleri de sitede yer alıyor.

KANDİL’E 3 MİLYON EURO

Avrupa Kürt Dernekleri Federasyonu, Kürdistan Ulusal Kongresi, Esnaflar Birliği, Kürt Kızılayı ve Kürdistan İslam Toplumu aracılığıyla her yıl toplanan 20 milyon euro, PKK’nın Avrupa yapılanması ve terör faaliyetlerinde kullanılmakta. Bu paranın 10 milyon eurosu Roj Tv ve diğer medya kuruluşlarının finansmanında, 7 milyon eurosu PKK’nın Avrupa yapılanmasında kullanılıyor, 3 milyon eurosu da Kandil’e gönderiliyor.

EN ÇOK PARA ALMANYA’DAN

Her yıl Almanya’dan ortalama 6 milyon, Fransa’dan 3,2 milyon, İsviçre’den 2,1 milyon euro para toplanıyor.

60 MİLYON EURO

PKK’nın yasadışı faaliyetlerle sağladığı yıllık gelirin, yasal yolla toplanan paranın 2-3 katı yani 40-60 milyon euro olduğu tahmin ediliyor. Örgütün Türkiye’de vergi adı altında haraçlarla uyuşturucu, silah ve sigara kaçakçılığı faaliyetlerinden pay alması söz konusu. Bu gelir henüz tespit edilemedi. Örgütün yıllık gelirinin 200-500 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

Genel kategorisine gönderildi | , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Memur ve Emekli Maaşı Zammında Sürpriz

15 Ocak 2012′ye kadar toplu sözleşmenin yetişmemesi halinde geçici memur ve emekli zamlarını Bakanlar Kurulu belirleyecek.

Ancak uzmanlar, yapılacak itirazla zamların yeni anayasaya aykırılığı gündeme getireceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, toplu sözleşmenin 15 Ocak 2012 tarihine kadar yetişmemesi halinde bütçe kanunundaki yetkiyle Bakanlar Kurulu’nun memur ve emeklilere geçici zam yapacağını açıkladı.

ANAYASAYA AYKIRI İDDİASI

Memur-Sen ise, yeni Anayasa’nın Bakanlar Kurulu’na zam yapma yetkisi vermediğini, dolayısıyla Bakanlar Kurulu’nun vereceği zammın Anayasa’ya aykırı olacağını savundu.

Yetki Bakanlar Kurulu’nda değil

Enerji Bir-Sen Genel Başkanı ve Memur-Sen Konfederasyonu Toplu Görüşme ve Mevzuat Sekreteri Hacı Bayram Tombul, Anayasa’da yapılan değişiklikle memur ve emeklilere yapılacak zamları belirleme yetkisinin Bakanlar Kurulu’ndan alınarak toplu iş sözleşmesi düzenine verildiğini söyledi. Tombul, Anayasa’ya uygun yasal düzenleme yapılamadığı için 2012 yılında, eskiden olduğu bütçeyle Bakanlar Kurulu’na zam yetkisi verilemeyeceğini belirtti.

Zamlar Boşa Düşer

Memurun referandumla aldığı toplu sözleşme hakkının, geride kalan 1,5 yılda yasa çıkarılmadığı için uygulanamadığına dikkat çeken Tombul, memurunun zammının artık toplu sözleşmeyle belirleneceğine dikkat çekti.

Tombul, “Masada anlaşmazlık çıkarsa, hakem kurulu son kararı verecek. Mevcut Anayasa’da artık Bakanlar Kurulu diye bir ifade yok. Dolayısıyla hükümet daha sonra farkı vermek üzere 15 Ocak’ta geçici zam uygulasa bile, bu geçici zam Anayasa’ya aykırı olur. Dava açılırsa hem memur hem emeklinin ocak zammı boşa düşer. Yapılması gereken bir an önce kanunu çıkarıp masaya oturmaktır.” dedi.

Genel kategorisine gönderildi | , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Ege Denizi’nde Deprem Oldu

Ege Denizi’nde 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntı İstanbul’da da hissedildi.

İzmir’in Karaburun ilçesine bağlı Sarpıncık küyünün 23 kilometre açığında deprem meydana geldi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, saat 10.17′de, merkez üssü Ege Denizi olan 5.1 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem, İzmir, Aydın ve çevre illerin yanı sıra İstanbul’da da hissedildi.

İstanbul Haber

Genel kategorisine gönderildi | , , , , , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın

Diyarbakır’da 3 terörist ölü ele geçirildi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 3 terörist ölü ele geçirildi. Diyarbakır’ın Lice ilçesinde eylem yapmak amacıyla ilçeye sızma girişiminde bulunan 3 terörist etkisiz hale getirildi.
 

Diyarbakır Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, dün akşam saatlerinde Lice’nin Sağlık Mahallesi’nde, terör örgütü PKK üyesi olduğu değerlendirilen 3 kişinin eylem yapmak üzere ilçeye sızma girişiminde bulunacağına ilişkin görüntü alındığı belirtildi.

Bunun üzerine bölgeye jandarma ve özel harekat birliklerinin sevk edildiği kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

”Başlatılan operasyon esnasında teröristler ile karşılaşılması ve ‘dur’ ihtarına ateşle karşılık verilmesi üzerine çatışma çıkmıştır. Çatışma bölgesine Kolordu Komutanlığınca ilave hava destek unsurları Kobra helikopter ve zırhlı araçlarla takviye edilmiştir. 3 Aralık 2011 Cumartesi günü saat 03.30 sıralarında terör örgütü mensubu 3 terörist çatışmada ölü olarak silahıyla birlikte ele geçirilerek, etkisizi hale getirilmiştir.”

 

İSTANBUL HABER AJANSI

Genel kategorisine gönderildi | , , , ile etiketlendi | Yorum bırakın